Infolinia
+48 95 728 90 00

Tel: +48 95 728 90 04 / Fax: +48 95 728 90 03

66-400 Gorzów Wlkp, ul. Mostowa 13/2
e-mail: top@top.provector.pl

poniedziałek - piątek: 9.00 - 18.00

sobota: 10.00 - 14.00

Oferty dnia
na Facebook'u

Last Miniute / First Minute / All Inclusive

Chcesz poznać aktualną ofertę?
Nie masz czasu żeby godzinami
kartkować katalog w biurze?
Odwiedź naszego Facebook'a.

Sprawdź

opalanie

Co zrobić aby z wymarzonych wakacji przywieźć piękną i zdrową opaleniznę? Jak uchronić się przed bolesnymi i nieprzyjemnymi poparzeniami słonecznymi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym dziale.

Promieniowanie słoneczne ma zasadnicze znaczenie dla życia, jest źródłem energii, ciepła i światła oraz pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Jednak nadmiar słońca i niekontrolowane opalanie może być przyczyną oparzeń i przyśpieszać przebieg procesu starzenia się skóry. Ponadto nadmierne opalanie może sprzyjać rozwojowi chorób skóry, a wśród nich zmian przednowotworowych takich jak: rogowacenie starcze, słoneczne, oraz nowotworów złośliwych, w tym czerniaka.

Istnienie niekorzystnych efektów promieniowania słonecznego nie oznacza jednak, że musimy rezygnować z jego uroków. Każdy z nas przecież, jadąc na wakacje lubi się trochę powygrzewać na słońcu. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić, aby nasza skóra nabrała pięknej opalenizny, a nie bolesnych, czerwonych oparzeń, które najczęściej oznaczają zmarnowany urlop.

Słońce emituje promieniowanie, które dociera do powierzchni Ziemi: ultrafioletowe (UV), światło widzialne oraz promieniowanie podczerwone (IR). Wyróżniamy 3 kategorie promieniowania UV: UVC - zatrzymywane przez warstwę ozonową, oraz UVB i UVA - wyzwalające energię, która może spowodować oparzenia (UVB) lub starzenie się skóry (UVA).Aby bezpiecznie się opalać i zminimalizować niekorzystny wpływ słońca na skórę, należy chronić się przed nim stosując odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne. Zdolność kremu do ochrony przed promieniowaniem UVB określa współczynnik ochrony przed słońcem SPF (Sun Protection Factor). Jest to uniwersalna metoda definiowania poziomu ochrony, przyjęta w Europie i Stanach Zjednoczonych. Im wyższy współczynnik SPF tym lepsza ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Należy jednak pamiętać, że żaden krem, nawet z najwyższą ochroną, nie zatrzyma całkowicie promieniowania UV!

Krem o właściwym współczynniku ochrony SPF pozwoli nam dobrać znajomość własnego fototypu. Fototyp to kombinacja takich czynników jak naturalny kolor skóry, włosów, oczu, skłonność skóry do oparzeń i jej zdolność do opalania się.Kupując krem przeciwsłoneczny należy też zwrócić uwagę na to jaką zapewnia on ochronę przed promieniowaniem UVA. Niektóre kremy do opalania zawierają filtry, które chronią przed promieniowaniem UVB, nie zabezpieczając skóry przed promieniowaniem UVA - dając tym samym niepełną ochronę. Według nowych europejskich zaleceń Komisji Europejskiej kombinacja filtrów UVA - UVB powinna zapewniać harmonijną, efektywną ochronę. W tym celu stosunek (współczynnik) SPF/UVA musi być ≤3, idealne SPF/UVA =1 (np. współczynnik ten dla kosmetyku, który ma SPF = 70 i UVA = 35, wynosi 70/35 = 2). Warto też sprawdzić czy preparat chroni również DNA komórek skóry, obecnie najnowszej generacji kosmetyki przeciwsłoneczne mają taką zdolność. Na rynku dostępne są także kremy dostosowane do różnych rodzajów cery: suchej, tłustej, trądzikowej, naczynkowej. Im lepiej dobrany preparat, zarówno do fototypu jak i do potrzeb skóry, zapewniający szeroką ochronę, tym przyjemniejsze będzie nasze opalanie. Najlepsze produkty do opalania dostaniesz w aptece (np. Photoderm firmy Bioderma).

10 rad odnośnie słońca, o których nie należy zapominać wybierając się na urlop!

  1. Chroń dzieci przed słońcem, smarując je kremem przeciwsłonecznym (co 2 godziny) z wysokim współczynnikiem SPF. Pilnuj, aby Twoje dziecko nosiło na plaży jasny, bawełniany podkoszulek, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Dzieci do 3 roku życia należy chronić przed bezpośrednim działaniem słońca.
  2. W okresie letnim, między godziną 11 a 16, staraj się unikać nadmiernej ekspozycji na słońce (wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze).
  3. Uważaj, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu pomimo zastosowania kosmetyków z filtrami UV. Bezpieczeństwo gwarantują preparaty dobrze dobrane do fototypu skóry, ze współczynnikiem powyżej SPF 20. Nakładanie kremu należy powtarzać co 2 godziny lub w przypadku starcia preparatu (np. przy wycieraniu się).
  4. Noś okulary przeciwsłoneczne (kategorii 3 lub 4). Promieniowanie UV jest niewidoczne, ale może uszkodzić wzrok.
  5. Opalając się nie stosuj nigdy kosmetyków z dodatkiem perfum – mogą być źródłem reakcji fototoksycznych (powodować przebarwienia, uczulenia lub poparzenia).
  6. 6. Wiatr i morskie kąpiele dają złudne uczucie chłodu i orzeźwienia, ale nie chronią przed słońcem, dlatego nie należy zapominać o stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych.
  7. Przebywając na słońcu pamiętaj o nakryciu głowy, uchroni Cię to przed udarem słonecznym.
  8. Po kąpieli wytrzyj dobrze całe ciało, nie pozostawiaj skóry do wyschnięcia na słońcu – krople wody wzmacniają działanie promieni słonecznych zwiększając tym samym ryzyko oparzeń.
  9. Pij często wodę, przynajmniej 2 litry dziennie.
  10. Chroń skórę przed słońcem nawet w pochmurne dni, gdyż 90% promieniowania (w szczególności UVA) przenika przez chmury.

 

współpraca