Infolinia
+48 95 728 90 00

Tel: +48 95 728 90 04 / Fax: +48 95 728 90 03

66-400 Gorzów Wlkp, ul. Mostowa 13/2
e-mail: top@top.provector.pl

poniedziałek - piątek: 9.00 - 18.00

sobota: 10.00 - 14.00

Oferty dnia
na Facebook'u

Last Miniute / First Minute / All Inclusive

Chcesz poznać aktualną ofertę?
Nie masz czasu żeby godzinami
kartkować katalog w biurze?
Odwiedź naszego Facebook'a.

Sprawdź

Co zabrać

Poniżej znajdą Państwo wiele cennych informacji, które z pewnością pomogą w przygotowaniu się do jakiejkolwiek podróży zagranicznej.
Jeżeli interesuje Państwa konkretny kraj prosimy o wybranie jego nazwy z rozwijalnej listy pod tekstem.

Życzymy udanych wakacji !!!

JADĄC WŁASNYM SAMOCHODEM
Przed wyjazdem należy się dowiedzieć, w których państwach prowadzenie samochodu uwarunkowane jest posiadaniem innych dokumentów, niż polskie prawo jazdy.

W myśl Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku, wszystkie państwa europejskie z wyjątkiem Albanii, Grecji i Szwajcarii honorują polskie prawo jazdy wydane po 01.01.1971r. (Dane Ministerstwa Transportu). Mimo to jednak warto wyrobić sobie Międzynarodowe Prawo Jazdy (wydawane jest przez Wydziały Komunikacji, po złożeniu podania i wniesieniu stosownej opłaty).

Wyjeżdżając z Polski własnym samochodem należy pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC ważnego za granicą – tzw. ’’zielonej karty’’.

PRZYDATNE ZNIŻKI

W celu obniżenia kosztów wyjazdu warto jest również wykupić międzynarodowe karty upoważniające do zniżek. Do najpopularniejszych należą:

- Legitymacja Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych
Członkostwo upoważnia do wykupienia tanich noclegów w bazie ponad 5,5 tys. schronisk w 68 krajach. Oferta nie ogranicza się tylko do młodzieży - osoby dorosłe płacą po prostu trochę więcej.

- Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26
Jest to karta rabatowo-ubezpieczeniowa, której posiadaczem może zostać każdy młody człowiek pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. Karta EURO<26 jest ważna przez rok od daty jej wystawienia. Umożliwia korzystanie ze zniżek w muzeach, kinach, dyskotekach, także w czasie podróży promami, samolotami, autobusami, koleją czy też podczas zakupów wybranych sklepach sportowych, odzieżowych, muzycznych itp. Warto pamiętać, że karta EURO<26 obejmuje całoroczne ubezpieczenie turystyczne od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), pokrycie kosztów leczenia (KL) oraz transportu medycznego.

- Międzynarodowa Legitymacja ISIC
Jedna z popularniejszych. Upoważnia do zniżek w obiektach infrastruktury turystycznej, muzeach, kinach, na kolei, promach, regularnych połączeń autobusowych. Zawiera także ubezpieczenie od kosztów leczenia.

- Międzynarodowa karta GO’25
Karta przeznaczona jest dla osób w wieku od 14 do 25 lat. Oferuje zniżki w wysokości od 10-25% we wszystkich muzeach, restauracjach, klubach i sklepach oznaczonych logiem systemu „countdown”. Można także liczyć na zniżkę w niektórych środkach transportu i hotelach. Karta GO’25 może służyć także jako karta telefoniczna. Posiadacz karty jest jednocześnie objęty ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków w kraju i w czasie podróży zagranicznej.

- Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska ITIC
Jest to karta zniżkowa, która mogą nabyć nauczyciele wykonujący swój zawód od minimum . Podobnie jak karta ISIC upoważnia do zniżek przy korzystaniu z niektórych obiektów noclegowych, środków transportu, a także przy zakupie biletów wstępu do wielu obiektów kulturalnych i sportowych. Właściciel legitymacji jest objęty ubezpieczeniem w razie nieszczęśliwego wypadku oraz ma zapewnione pokrycie kosztów leczenia za granicą.

- BIJ (Wasteels) – Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia mogą skorzystać z młodzieżowych biletów BIJ (Billets International de Jeuenesse) w Polsce nazywanych Wasteels. Są one ważne przez 2 miesiące I uprawniają do zniżki na zakup biletu na dowolnej trasie międzynarodowej w Europie I Maroku. Dla osób dorosłych – powyżej 26 roku życia przygotowano system zniżek na bilety międzynarodowe pod nazwą Senior Rail. Szczegóły w biurach na terenie całego kraju.

PŁATNOŚCI I WYDATKI

Podczas przygotowań do podróży należy odpowiednio zaplanować ilość pieniędzy, którą trzeba zabrać. Obliczając tę kwotę, oprócz kosztów podróży, noclegów I jedzenia, trzeba również uwzględnić niespodziewane wydatki, które mogą czasami w dość znaczny sposób nadwątlić nasz budżet.

W niektórych krajach dobrym zwyczajem jest dawanie napiwków obsłudze hoteli, restauracji I innych punktów usługowych. Ich wysokość zwyczajowo waha się między 5, a 15 % wartości rachunku. Należy również pamiętać, że w wielu miejscowościach turystycznych wstęp do atrakcyjnych miejsc może być płatny.

 
Nie można zapominać, że w niektórych bardziej egzotycznych krajach dość powszechnie spotykane jest łapówkarstwo, ponieważ liczni państwowi urzędnicy są słabo opłacani. Niekiedy powinno się to zignorować, a czasami trzeba się podporządkować żądaniom zapłaty coś, co może wydawać się absurdalne, albo za co już zapłaciliśmy wcześniej.

Należy również posiadać odpowiednią ilość gotówki lub czeków podróżnych, aby władze celne nie miały wątpliwości, że przyjechaliśmy w celach turystycznych.

W przeważającej większości państw świata nie ma problemów z płaceniem kartą, a sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Mimo to jednak warto jest poznać trochę więcej szczegółów, na temat tego, które międzynarodowe systemy płatnicze są w danym kraju najpopularniejsze (zazwyczaj VISA i MasterCard).

Oprócz kart płatniczych warto jest też posiadać czeki podróżne, które są bezpiecznym sposobem przewożenia pieniędzy. Można je nabyć w większości banków na terenie całego kraju. Najbardziej popularne na świecie są czeki następujących firm: American Express, Thomas Cook i City Corp (wystawiane są zazwyczaj w dolarach amerykańskich lub markach niemieckich).

Mogą one jednak po woli zacząć wychodzić z użycia, ponieważ VISA proponuje turystom nową usługę: Kartę Visa TravelMoney jest to jednorazowa, osobista karta płatnicza, którą wykupuje się w banku, na określona kwotę. Służy ona do pobierania gotówki z bankomatów z symbolem VISA. Przy jej wykupieniu płaci się 2% prowizji, pierwsze trzy pobrania są bezpłatne, a za następne pobierana jest już opłata.

Aby ilość pieniędzy przeznaczonych na kieszonkowe była odpowiednia, warto jest dowiedzieć się, jakie są ceny podstawowych produktów w wybranym kraju. Nie wolno również zapomnieć o ubezpieczeniu się od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. W Polsce istnieje wiele firm świadczących takie usługi.

GARDEROBA I INNE DROBIAZGI

Przy pakowaniu garderoby również warto jest wziąć pod uwagę specyfikę kulturową i klimatyczną danego kraju.

I tak na przykład wybierając się do państw islamskich, arabskich, czy nawet chrześcijańskich, należy bezwzględnie pamiętać, aby w miejscach kultu religijnego być odpowiednio ubranym.

Najbardziej odpowiednim strojem jest koszula z zakrytymi ramionami, dla mężczyzn długie spodnie, a dla kobiet spódniczki zakrywające kolana oraz buty z zakrytymi palcami i piętami.

Jeżeli zamierzamy zatrzymać się w dobrym hotelu – nie zapomnijmy o nieco bardziej eleganckim ubraniu, bo niekiedy wstęp do restauracji tego wymaga.

Jeśli jedziemy do kraju o ciepłym klimacie nie zapomnijmy o zabraniu nakrycia głowy chroniącego nas przed udarem słonecznym. A podczas wizyty w chłodniejszym państwie pamiętajmy o ciepłym swetrze.

Z przydatnych drobiazgów na pewno warto jest zabrać :
Parasol, budzik turystyczny, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę, scyzoryk, klapki kąpielowe, igłę i nici, kilka plastikowych worków (na wilgotną odzież, jedzenie) – w kraju o suchym klimacie przydatne będą plastikowe worki z zaciskami, które mogą uchronić aparat fotograficzny, czy inną cenną rzecz przed piaskiem i kurzem.

Poza tym przydatne mogą być: wodoodporne zapałki, maska do nurkowania z rurką, walkman, notes i długopis, rozmówki lub słownik, maść na odciski, środki przeciw komarom I innym owadom, środki antyseptyczne, olejek do opalania, płaszcz przeciwdeszczowy.

Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzeń elektrycznych trzeba dowiedzieć się, jaki typ napięcia występuje w danym kraju. Jeśli gniazdka różnią się od polskich – konieczne jest zabranie adaptora.

Bardzo ważnym elementem bagażu turysty jest aparat fotograficzny. Warto jest już przed wyjazdem zaopatrzyć się w filmy do niego, ponieważ ich zakup na miejscu może wiązać się z dość sporym wydatkiem, a oprócz tego weźmy również zapasowe baterie, aby złośliwość przedmiotów martwych nie zaskoczyła nas na wakacjach.

Jeśli zechcemy robić zdjęcia tubylcom, należy liczyć się z tym, że mogą oni za to zażądać zapłaty. Dobrym upominkiem w takim momencie może być drobny gadżet zabrany z kraju.
współpraca